Projekt 2016
Nenáročný regionální úsek cyklostezky podél řeky Bečvy je určen nejen pro cyklisty, ale také pro pěší, a kde to povrch komunikace dovoluje, i pro bruslaře. Cyklostezka nabízí alternativní spojení měst Hustopeče nad Bečvou, Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov a Tovačov. Cyklostezka Bečva je ojedinělým projektem tzv. první cyklodálnice C1. Startuje od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy a míří až k soutoku s řekou Moravou. Celkem 160 km značené cesty provází cyklisty kolem řeky Bečvy Zlínským a Olomouckým krajem. Cyklostezka Bečva je dobře dostupná vlakem v úsecích Valašské Meziříčí – Velké Karlovice, Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí – Přerov.
S kolem můžete cestovat jako se spoluzavazadlem nebo takzvaně v úschově během přepravy.
Velká část cyklostezky je vedena po nově vybudovaných úsecích s vyloučením motorové dopravy. Část trasy je vedena po málo frekventovaných místních komunikacích a zpevněných lesních a polních cestách a skutečné minimum trasy zatím musíte absolvovat po silnicích. I tady se však připravují projekty, které zajistí, že od pramenů Vsetínské a Rožnovské Bečvy až po soutok Bečvy s řekou Moravou budete moci projet bez obav, po skutečné cyklostezce. Krásná příroda Beskyd, valašské dřevěnice roztroušené po obcích a městečkách regionu nebo soustředěné v rožnovském skanzenu. Zastavit se budete moci v centrech historických měst s množstvím zajímavých památek, jako je Vsetín, Valašské Meziříčí, Hranice, Lipník nad Bečvou nebo Přerov. Přímo na trase nebo v jejím těsném sousedství můžete navštívit muzea, zámky a hrady.
Cíle projektu
Cílem projektu je kompletní zmapování značení a stavu mobiliáře po celé délce Cyklostezky Bečva (celková délka je 152,6 km) a následná realizace odpovídajícího doznačení a opravy či doplnění mobiliáře cyklostezky v analýzou určených lokalitách. Za poslední 4 roky byly postupně některé úseky osazeny značením a mobiliářem a to z různých dotačních titulů (MMR, přeshraniční spolupráce, SFDI). Jak byla cyklostezka budována, ne všechny úseky byly vyznačeny a cyklisté mají stále problémy s orientací. Stejně tak místa pro odpočinek nejsou rovnoměrně rozmístěna po celé délce. Tam, kde byly odpočívky instalovány hned v začátcích (rok 2008, 2009), jsou již ve špatném stavu, je nutná jejich rekonstrukce. Cílem projektu je tedy zlepšit orientaci i uživatelský komfort návštěvníků cyklostezky.
V marketingové rovině je cílem projektu ucelená propagace cyklostezky Bečva jako tzv. cyklodálnice na Moravě (C1). Účelem marketingové kampaně je zvýšení povědomí o existenci cyklostezky po celé ČR a aktivní působení na zvýšení její návštěvnosti, čímž dojde k podpoření ekologicky šetrné a trvale udržitelné formy cestovního ruchu a potažmo podpoře regionálního rozvoje zejména v sektoru služeb navázaných na tuto aktivní formu turistiky a trávení volného času.
Výstupy projektu
Realizace jednotlivých aktivit přinese tyto očekávané výstupy:
- kompletní zmapování stavu značení a mobiliáře po celé délce Cyklostezky Bečva
- navržení doplnění značení, oprava stávajícího
- navržení nového mobiliáře, oprava stávajícího
- instalace značení a mobiliáře
- výroba propisek s logem cyklostezky
- vydání promo materiálu o cyklostezce
- slavnostní zahájení a zakončení cyklosezony – zábavně-vzdělávací akce
Značení cyklotrasy a opravy či doplnění mobiliáře bude realizováno v úzké spolupráci obcí a měst, na jejich katastru se bude příslušné značení či mobiliář instalovat/rekonstruovat.
V rámci projektu bude vytištěno 5 000 ks map cyklostezky Bečva a propisky s logem Cyklostezky Bečva. Dvanáctistránkový barevný promomateriál v nákladu 10 000 ks, který bude distribuován na informační centra našich partnerů.
Cílem marketingových aktivit je nejen propagace cyklostezky jako tzv. cyklodálnice na Moravě. Účelem je zvýšení povědomí vůbec o existenci cyklostezky po celé ČR. S tím je spojeno samozřejmě zvýšení její návštěvnosti. Návštěvnost se každým rokem (již od r. 2010) sleduje pomocí ručního sčítání na třech lokalitách (po jedné v každém ze tří úseků cyklostezky), které potvrdilo trvale rostoucí trend zvyšování návštěvnosti. Doplnění obslužné infrastruktury a kvalitního značení bude ve spojení s atraktivní marketingovou komunikací tento rostoucí trend návštěvnosti cyklostezky Bečva do budoucna udržovat a podporovat.
Tento projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj, Olomouckého kraje a Zlínského kraje.